Kondilomi: Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Limun Blog 2024-11-01

Sve što treba da znate o kondilomima - HPV virusnim bradavicama. Simptomi, dijagnoza, načini lečenja i prevencija. Saveti za osobe sa genitalnim bradavicama.

Kondilomi: Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj problem može izazvati veliku nelagodu, kako fizičku tako i psihičku, zbog teškog lečenja i mogućnosti recidiva.

Šta su kondilomi?

Kondilomi su izrasline na koži i sluzokoži genitalnog područja koje nastaju usled infekcije HPV virusom. Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice.

Uzroci i načini prenošenja

HPV virus se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Inkubacioni period (vreme od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana. Virus može preći i sa majke na dete tokom porođaja.

Simptomi i klinička slika

Kod žena se kondilomi najčešće javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa i otvoru uretre.

Kondilomi izgledaju kao mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. U početku su mali, ali kasnije mogu narasti i postati vrlo veliki.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i dodatnih ispitivanja. Često je potrebno uzeti više mišljenja lekara, jer postoji mogućnost pogrešne dijagnoze. Neki lekari mogu pogrešno dijagnostikovati polipozu ili druge promene umesto kondiloma.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i iscrpljujuće. Postoji više metoda:

  • Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom
  • Laser terapija - posebno efektna za unutrašnje kondilome
  • Hemijske metode - korišćenje podofilina ili trihlorsirćetne kiseline
  • Hirurško uklanjanje - za veće promene
  • Kreme - kao dopunska terapija

Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo njegove manifestacije. Virus ostaje u organizmu i može doći do recidiva.

Prevencija i vakcine

U poslednje vreme su dostupne vakcine protiv HPV virusa koje mogu sprečiti infekciju onim tipovima virusa koji najčešće izazivaju rak grlića materice. Vakcine se preporučuju devojkama i ženama u dobi od 9 do 26 godina.

Vakcine se daju u tri doze i pružaju zaštitu od najopasnijih tipova HPV virusa. Iako su vakcine dostupne u našoj zemlji, one se još uvek ne daju besplatno u okviru obaveznog vakcinalnog programa.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće, usled promena u imunom sistemu, kondilomi mogu brže da rastu. Lečenje je potrebno sprovoditi tokom cele trudnoće, sa posebnim pažnjom u poslednjim nedeljama pre porođaja.

Saveti za osobe sa kondilomima

  • Uvek potražite drugo mišljenje lekara pre početka terapije
  • Budite strpljivi - lečenje može trajati duže vreme
  • Izbegavajte seksualne odnose tokom lečenja
  • Ojačajte imunitet zdravom ishranom i načinom života
  • Ne paničite - većina kondiloma nije povezana s rakom

Kondilomi su neprijatan, ali u većini slučajeva neopasan zdravstveni problem. Sa pravom dijagnozom i terapijom, mogu se uspešno lečiti. Najvažnije je ne paničiti i konsultovati stručnjake pre donošenja bilo kakvih odluka o lečenju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.